Τετάρτη, 29 Απριλίου 2015

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ Ν. ΗΜΑΘΙΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ – ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα Νέων του Αγροτικού Αστέρα στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων του Ν. Ημαθίας, το απόγευμα της Τετάρτης 29/4/2015, στο γήπεδο του Λαζοχωρίου, με την αντίστοιχη ομάδα του Μακεδόνα που  επικράτησε με σκορ 1 – 2.
Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με καλές ευκαιρίες στις δυο περιοχές, αλλά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να προηγηθούν στο 28’, μετά από λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς του Αστέρα, έγινε αποδέκτης ο Τριανταφυλλίδης, μέσα στην περιοχή και πλάσαρε το Λίκα.
Στη συνέχεια η ομάδα του Κων/νου Κοτσογιαννίδη , αντέδρασε άμεσα και στο 30’ έφυγε μόνος στην αντεπίθεση ο Τόκας και πλάσαρε ιδανικά των τερματοφύλακα των γηπεδούχων, φέρνοντας το παιχνίδι τα ίσα, που ήταν και σκορ ημιχρόνου και έδωσε άλλο ενδιαφέρον για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αγροτικός Αστέρας μπήκε ποιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με πολλές καλές ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή.
Το νικητήριο τέρμα ήρθε στην εκπνοή του αγώνα, από αδράνεια της άμυνας του Μακεδόνα, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία ο Γκιάλπης, κέρδισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας ταυτόχρονα τη νίκη στην ομάδα του Αγροτικού Αστέρα.
Η ομάδα του Κωνσταντίνου Κοτσογιαννίδη, είχε πολύ καλή παρουσία, σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κων/νος Κοτσογιαννίδης): Λίκα, Ρηγόπουλος, Μαμίτσας, Χατζηνικολάου, Κοτσογιαννίδης, Τόκας, Τσιλώνης, Παρασκευαϊδης, Τέτος Χειμωνόπουλος, Γκιάλπης αρχική ενδεκάδα
Αγωνίστηκαν επίσης οι:  Κοντογιάννης, Πιστοφίδης και Φύκατας.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Σπύρος Κωτσιαντής

Στον άλλο αγώνα του πρωταθλήματος το Μακροχώρι επικράτησε με σκορ 2 – 7, στο γήπεδο της Κορυφής, την ομάδα των Τηλέμαχων Αλεξάνδρειας, και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Νέων, ενώ στη δεύτερη θέση είναι ομάδα του Αγροτικού Αστέρα.