Σάββατο, 5 Σεπτεμβρίου 2015

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΗΜΑΘΙΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Νίκησε η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας, την αντίστοιχη ομάδα του Νηρέα  Βέροιας , στο γήπεδο του ΕΑΚ Μακροχωρίου, το απόγευμα  του Σαββάτου 05/9/2015 και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του κυπέλλου ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας, με τελικό σκορ 1 – 2 στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 1 – 1.
Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε 1´ σιγή για το πρόωρο χαμό του ποδοσφαιριστή Στέλιου Μαρκούση.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα μπήκε δυνατά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε πολλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο παιχνίδι.
Στο 3' σε δυνατό σουτ επιθετικών του Αστέρα στη μικρή περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού του Νηρέα και ζητήθηκε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια. Στο  15' σε ανατροπή του Σουλιώτη Α., μέσα στην περιοχή, από μαρκάρισμα 2 αμυντικών των γηπεδούχων, ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στον αγώνα.
Πολύ καλή ευκαιρία στο 19' με εκτέλεση φάουλ  του Χειμωνίδη , προς τα καρέ των γηπεδούχων, πήγε στην πορεία της μπάλας ο Χαλβατζής και στην κεφαλιά που έκανε, απέκρουσε την τελευταία στιγμή ο Πάνου, σε κόρνερ.
Στο 32' πολύ καλή επιθετική ενέργεια του Αντωνιάδη που πέρασε τρεις – τέσσερις παίκτες στο χώρο του κέντρου και στο δυνατό σουτ που δοκίμασε, έξω από την περιοχή, απέκρουσε σωτήρια με γροθιές ο Πάνου.
Στη συνέχεια δυνατό σουτ του Χαλβατζή στο 39’, από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι του Πάνου.
Η γηπεδούχος ομάδα είχε μια καλή ευκαιρία στο 29', να προηγηθεί με  ψηλοκρεμαστό σουτ του  Ματελόπουλου, έξω από την περιοχή σε έξοδο του Μυλώση , αλλά  η μπάλα πήγε ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας παρουσιάστηκε πιο αποφασιστικός και στο 53' σε σουτ του Χαρίση, από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό δυνατό  σουτ του Χαλβατζή, έξω από την περιοχή,  η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάνου.
Παρόλο που η εικόνα του αγώνα ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων, στο 58' , έφυγε στην αντεπίθεση από πλάγια θέση ο Γκιάλπη , πέρασε το Μυλώση και πλάσαρε δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Νηρέα. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τον Αγροτικό Αστέρα για οφσάιντ του σκόρερ.
Οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πίεζαν συνεχώς για  την ισοφάριση , που επιτεύχθηκε στο  80', με άπιαστο δυνατό σουτ του Χειμωνίδη, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή όπου η μπάλα πήγε στο γάμα του Πάνου.
Ανατροπή ισορροπιών στο  85', στην αποβολή του Σουγκάρη, μετά από σκληρό φάουλ, πάνω στο Σουλιώτη Ι. και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Ευκαιριών συνέχεια για τον Αγροτικό Αστέρα όταν στο 86', στην κεφάλια του Σερασκιέρη από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Μοναδική καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα βρέθηκε αφύλακτος ο Γκιάλπη, στη μικρή περιοχή, αλλά στο σουτ που δοκίμασε η μπάλα πήγε πολύ ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Μυλώση.
Μετά την ισοπαλία 1 – 1, που είχε ο αγώνας στην κανονική διάρκεια, ξεκίνησε παράταση μισής ώρας, με τους παίκτες του Αγροτικού Αστέρα να δοκιμάζουν μέσα σε τρία λεπτά 93’ , 94’ , 95’   πολύ καλά και δυνατά σουτ, έξω από την περιοχή, με τους Κουβατσίδη, Αντωνιάδη και  Ρηγόπουλο, αντίστοιχα αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και απέκρουσε σωτήρια τα δύο σουτ, ενώ το τρίτο πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, στο 105’ έγινε δυνατό φάουλ με ανατροπή του Ζέρβα, μέσα στην περιοχή, που βρισκόταν σε θέση να σουτάρει και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός της ομάδας ο Χειμωνίδης και με δυνατό εύστοχο χτύπημα, διπλασίασε τα τέρματα, για τον ίδιο και για την ομάδα του Αγροτικού Αστέρα.
Η ανατροπή έδωσε άλλο «αέρα» στον αγώνα με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον αγώνα. Στο 111' σε δυνατό σουτ του Δήμου, απέκρουσε για μια ακόμα φορά σωτήρια ο Πάνου.
Ο καλύτερος παίκτης του Νηρέα ήταν και μοιραίος όταν στο 113' έφυγε μόνος στην επίθεση ο Αντωνιάδης και στην έξοδο που έκανε ο Πάνου τον έπιασε με χέρια και τον ανέτρεψε, λίγο έξω από την περιοχή και επειδή ήταν τελευταίος παίκτης, δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα  από τον κ. Χρυσάνη.
Η απόδοση της ομάδας ήταν πολύ καλή με καλή κυκλοφορία και αν εκμεταλλευόταν καλύτερα την τελική ενέργεια στην επίθεση το σκορ θα ήταν σε άλλες διαστάσεις.

ΝΗΡΕΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιάννης Παυλίδης): Πάνου, Σουγκάρης, Τζίρος, Κουτσούκης, Ηονι, Παυλίδης, Γιαννακίδης, Κωστογλίδης (54' Γκιάλπη), Ματελόπουλος (76' Χερίδης), Λαζός, Θωμαΐδης (54' Μαστορόπουλος)

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μάριος Κατικαρίδης): Μυλώσης, Χειμωνίδης, Κουβατσίδης, Σερασκιέρης, Παρασκευάιδης, Σουλιώτης Ι. (91' Δήμου), Ρηγόπουλος, Αντωνιάδης, Ζέρβας, Χαλβατζής (70' Χατζηνικολάου), Σουλιώτης Α. (46' Χαρίσης).

Διαιτητής του αγώνα κ. Χρυσάνης Χ. με βοηθούς κ. Μπακάλη Θ. και Χαλατζιούκα Α.