Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΣΗΣ

Ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα από την αντίστοιχη ομάδα του Φίλιππου Μέσης, στο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας, το πρωί της Κυριακής 18/10/2015, για την 4η αγωνιστική του  πρωταθλήματος Α2 ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας, με τελικό σκορ 2 – 3.
Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αστέρα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και 6' στην παράλληλη σέντρα του Χολέβα, από πλάγια θέση, προς το ύψος της μικρής περιοχής, δεν πρόλαβε ο Δήμου να πλασάρει τον τερματοφύλακα. Στο 15´ μπαλιά του Δήμου στη μικρή περιοχή με αποδέκτη τον Αντωνιάδη και στο δυνατό σουτ που δοκίμασε, η μπάλα κατευθύνθηκε προς το τέρμα, αλλά την τελευταία στιγμή χτύπησε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ. Παρόλο που οι παίκτες του Αγροτικού Αστέρα πίεζαν συνεχώς για την επίτευξη ενός τέρματος, στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή. Μετά την εκτέλεση του στο 26' γκολ πήγε στην πορεία της μπάλας ο Μυλωνάς και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ του σκόρερ.
Στο 38' επόμενη φάση για τον Αγροτικό Αστέρα με ανατροπή του Σουλιώτη Ι. μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στον αγώνα και ακολούθησαν  έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων για μια ακόμη φορά. Η ισοφάριση για τον Αστέρα,  ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χειμωνίδη, έξω από την περιοχή .
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 47' σε κάθετη μπαλιά του Χριστιά, στον άξονα της περιοχής, δεν πρόλαβε να πλασάρει ο Ζέρβας και μπλόκαρε ο Αρτεμισιάδης. Ευκαιριών συνέχεια για τον Αστέρα, στο 51', με εκτέλεση φάουλ του Χολέβα, προς το ύψος της μικρής περιοχής,  ο Χριστιάς πήρε κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε την τελευταία στιγμή με γροθιές. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 55' με κεφαλιά του Νούρη Σ. αλλά απέκρουσε σταθερά ο Μηλώσης σε κόρνερ.
Στο 60' καλή επιθετική ενέργεια των επιθετικών του Αστέρα, αλλά απέκρουσε τη μπάλα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων,  δυο φορές πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.
Η φάση του αγώνα έγινε στο 62', όταν έφυγαν στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι και πέτυχαν γκολ με κεφαλιά του Πάτρα Κ. που βρισκόταν πίσω από την άμυνα και στη συνέχεια ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες, από τους παίκτες του Αστέρα, για οφσάιντ του σκόρερ.
Το παιχνίδι έφερε πάλι στα ίσα στο 74', με γκολ που πέτυχε ο Χειμωνίδης, με δυνατή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δήμου.
Ευκαιρία για προβάδισμα του Αστέρα στο 79' όταν σε καλή σέντρα του Σουλιώτη Α μέσα στην περιοχή, βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ο αφύλακτος Δήμου αλλά στο δυνατό σουτ που δοκίμασε, η μπάλα πέρασε άουτ.
Ο αγώνας κόντευε προς τη λήξη και όλα έδειχναν για ισοπαλία, αλλά στο 84'  σε μια ανύποπτη στιγμή πετάχτηκε  ο Φεζουλάς, που πρόλαβε στην έξοδο το Μυλώση και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
Η απόδοση της ομάδας ήταν καλή με καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά μερικά κρίσιμα λάθη, στοίχησαν στο θετικό αποτέλεσμα.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μάριος Κατικαρίδης): Μυλώσης, Χειμωνίδης, Ζέρβας (64' Σουλιώτης Α.), Κουβατσίδης, Σερασκιέρης, Χολέβας, Σουλιώτης Ι., Δήμου, Ρηγόπουλος, Αντωνιάδης (46' Χριστιάς), Παρασκευάιδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΣΗΣ (Χρήστος Μανσούρ): Αρτεμισιάδης, Μπαλτζής, Τρούπκος, Νούρης, Μυλωνάς, Πάτρας Κ., Φεζουλάς, Ευαγγέλου, Πάτρας Ρ., Γιαννόπουλος,

Διαιτητής του αγώνα κ. Κωστούλης Κ.  με βοηθούς κ. Ορφανίδη Ι. και Παυλίδη Θ.