Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ

Νικήτρια αναδείχθηκε η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα, με την αντίστοιχη ομάδα Ολυμπιακού Νάουσας, στο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας, το πρωί  της Κυριακής 15/11/2015, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας, με τελικό σκορ 4 – 3.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για τον Αγροτικό Αστέρα όταν στο 2' έφυγε μόνος στην επίθεση ο Χριστιάς , αλλά έξω από την περιοχή τον σταμάτησαν με φάουλ οι αμυντικοί, την εκτέλεση ανέλαβε ο Χειμωνίδης, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στο τοίχος και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για την τοποθέτηση του τοίχους προς το διαιτητή της αναμέτρησης.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την άμυνα του Αστέρα και στο 5' στην προβολή του Τσιούλη, από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρίδη. Στο 11' προηγήθηκε η ομάδα του Ολυμπιακού με ψηλοκρεμαστή κεφάλια του Τσιούλη, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του Αστέρα και την άστοχη έξοδο του Μαυρίδη.
Οι φιλοξενούμενοι με το προβάδισμα στο σκορ, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο 14' στο δυνατό σουτ του Τσιούλη, από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή απέκρουσε τη μπάλα ο Μαυρίδης. Η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 19' με γκολ που πέτυχε ο Λέσι, από πλάγια θέση όταν εκμεταλλεύτηκε πάλι λάθος της άμυνας και του τερματοφύλακα που δε μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα, από την περιοχή.
Παρόλο που η ομάδα του Αστέρα έμεινε από νωρίς στο σκορ, ανέβασε στροφές και στο 25' έφυγε μόνος στην επίθεση, από πλάγια δεξιά, ο Κατσαπελίδης και στη σέντρα που δοκίμασε προς την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χατζηϊωαννίδη, και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και με εύστοχο χτύπημα στο 26', μείωσε σε 1 – 2.
Η γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 27' ο Χριστιάς δεν πρόλαβε να πλασάρει τη μπάλα, μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενουμένων και μπλόκαρε την τελευταία στιγμή ο Σπαθάκης.
Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι στο  31' τριπλασίασαν τα τέρματα τους με πλασέ του Χατζηïωαννίδη, από το ύψος την μικρής περιοχής,  που εκμεταλλεύτηκε τη αδράνεια της άμυνας του Αστέρα, μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Το ημίχρονο έληξε με 2 – 3 , όταν 45' ο Ζέρβας με πολύ καλό ψηλοκρεμαστό σουτ, πολύ  έξω από την περιοχή, κρέμασε το Σπαθάκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αγροτικός Αστέρας  μπήκε δυνατά στον αγώνα  και στο 47' ο Χριστιάς , ελίχτηκε πολύ καλά μέσα στην περιοχή και στο δυνατό σουτ που δοκίμασε απέκρουσε σωτήρια ο Σπαθάκης.
Στο 53' οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από την  περιοχή, και την εκτέλεση ανέλαβε ο  Κατσαπελίδης , αλλά στο σουτ που δοκίμασε η μπάλα πήγε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών του Σπαθάκη. Οι παίκτες του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν πάλι για την τοποθέτηση του τοίχους προς το διαιτητή της αναμέτρησης.
Η πίεση για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και στο 56' στο γέμισμα του Ρηγόπουλου  προς τη μικρή περιοχή, δεν πρόλαβε να πλασάρει ο Χριστιάς.
Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι στο 62' έχασαν καλή ευκαιρία όταν στο πλασέ του Σέλα, από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρίδη.
Στο 72’ νέο κερδισμένο φάουλ για την ομάδα του Αστέρα, έξω από την  περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο  Κατσαπελίδης και στο σουτ που δοκίμασε, απέκρουσε σωτηρία ο Σπαθάκης. Οι παίκτες του Αστέρα ξαναδιαμαρτυρήθηκαν για την τοποθέτηση του τοίχους προς το διαιτητή της αναμέτρησης
Καλή ευκαιρία για την ομάδα του Ολυμπιακού στο 77' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη Δ., αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
Οι γηπεδούχοι όμως είχαν τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση και στο 90' ισοφάρισαν τον αγώνα σε  3 – 3 όταν εκμεταλλεύτηκε ο Χριστιάς την αδράνεια της άμυνας έγινε αποδεκτής της μπάλας, μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ  την έστειλε στα δίκτυα, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η ανατροπή ήρθε στο 93' σε αντεπίθεση του Χριστιά, που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε το Σπαθάκη γράφοντας το 4 – 3. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο διαιτητή της αναμέτρησης για οφσαίντ του σκόρερ.
Η απόδοση της ομάδας ήταν πολύ καλή κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, διότι τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου, τα εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και βρισκόταν μπροστά στο σκορ για μεγάλο χρονικό διάστημα.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μάριος Κατικαρίδης): Μαυρίδης, Χειμωνίδης (λτρ. 76' Παρασκευαϊδης), Ζέρβας, Σερασκιέρης, Χολέβας, Δήμου (λτρ. 40' Ρηγόπουλος),  Κουβατσίδης , Εμμανουηλίδης, Αντωνιάδης (74' Χαλβατζής), Χριστιάς, Κατσαπελίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιώργος Δασκαλάκης): Σπαθάκης, Χατζηϊωαννίδης, Μπλιάτκας (72' Σαρμπίνος), Μήτσικας, Κωνσταντινίδης Δ., Κοκκοφειάδης, Λέσι, Παπαπέσιος (46' Κωνσταντινίδης Π.) , Σέλα, Βλαχοδήμος, Τσιούλης (46' Κωστόπουλος).

Διαιτητής του αγώνα κ. Παπαδάκης Α. με βοηθούς κ. Δεβετζίδη Ι. και Ζαχαριάδη Α.