Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Βαριά ήττα γνώρισε η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα από την αντίστοιχη ομάδα του Ακαδημίας Βέροιας, στο Δ.Α.Κ Βικέλας, το πρωί της Κυριακής 22/11/2015, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας, με τελικό σκορ 6 – 0.
Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αστέρα δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και 3'  δέχτηκε γκολ με σουτ του Αργυρόπουλου Μ. μέσα από την περιοχή, μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενουμένων. Στο επόμενο λεπτό σε σουτ του Σερασκιέρη, από το ύψος της περιοχής απέκρουσε τη μπάλα ο Κουβάρος. Στο 12' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με πλάσε το Σοφιανίδη,  που δέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή από παράλληλη σέντρα. Οι παίκτες του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ των επιθετικών στην αρχή της φάσης.
Στο 16' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χειμωνίδη , έξω από την περιοχή, η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 29' τρίτο τέρμα με πλασέ του Σοφιανίδη που βρέθηκε μόνος στην περιοχή και ξεσήκωσε πάλι διαμαρτυρίες από την ομάδα του Αστέρα, διότι τραβήχτηκε η άμυνα και ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.
Επόμενη φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Αστέρα στο 38'  για οφσάιντ, στο τέταρτο γκολ των γηπεδούχων, που πέτυχε με πλασέ ο Αργυρόπουλος, όταν έφυγε μόνος στην αντεπίθεση,
Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου βγήκαν μπροστά και στο δυνατό σουτ του Αντωνιάδη, από πλάγια θέση απέκρουσε σωτηρία ο Κουβάρος σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σερασκιέρης έπιασε κεφαλιά σε κενή εστία, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Μελανό σημείο του ημιχρόνου η αποβολή του προπονητή του Αγροτικού Αστέρα Μάριου Κατικαρίδη, για διαμαρτυρία προς το διαιτητή της αναμέτρησης για τις υποδείξεις του βοηθού του.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα μπήκε πιο δυνατά και το 48' στο σουτ του Κατσαπελίδη,  έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Κουβάρος.
Στο 60´ ήρθε το επόμενο τέρμα των γηπεδούχων  με κεφάλια του Καλτσά από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από σέντρα του Αργυρόπουλου από πλάγια θέση.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπέροχή τους και στο 78' στο δυνατό σουτ που δοκίμασε ο  Αργυρόπουλος, από πλάγια θέση απέκρουσε θεαματικά ο Μαυρίδης.
Η αναμέτρηση έκλεισε με έκτο τέρμα του Καλτσά στο 82' με σουτ στην κλειστή γωνία του Μαυρίδη. Οι παίκτες του Αστέρα, ζήτησαν φάουλ που έκανε ο σκόρερ σε δυνατό μαρκάρισμα πάνω τον Εμμανουηλίδη, που στη συνέχεια βγήκε από το αγώνα λόγω τραυματισμού στο κεφάλι.
Τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα στο 87' με κεφαλιά του Αντωνιάδη, από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα, από το οριζόντιο δοκάρι.
Η απόδοση της ομάδας ήταν μέτρια που βρήκε απέναντι της έναν ανώτερο αντίπαλο.
Ο προπονητής του Αγροτικού Αστέρα στο τέλος του αγώνα ερωτηθείς για την αποβολή του δήλωσε τα εξής: « ’Όταν οι αντίπαλοι αναγνωρίζουν τα ουσιαστικά λάθη της διαιτησίας τα λόγια είναι περιττά. Συγχαρητήρια στην Ακαδημία Βέροιας για τη δίκαια  νίκη της. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για τη δημιουργία μιας νεανικής ομάδας, δουλειά και μόνο δουλειά» .

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θεόδωρος Τέγος): Κουβάρος Αντ., Ταρατσίδης (62' Παπουλίδης), Μπρανιώτης (55' Απαζίδης), Παπαδόπουλος Χ., Γκιουλέκας, Καλτσάς, Αργυρόπουλος Μ. , Σοφιανίδης, Γκαλαίτσης, Πορφύρης, Γαβριηλίδης (71' Σαντικίδης)

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μάριος Κατικαρίδης): Μαυρίδης, Χειμωνίδης, Κουβατσίδης, Εμμανουηλίδης (λτρ. 85' Παρασκευαϊδης), Χολέβας, Ζέρβας, Σερασκιέρης, Ρηγόπουλος, Αντωνιάδης, Κατσαπελίδης (61' Παυλίτσας), Γαλάνης (79' Αλεξανδρής)

Διαιτητής του αγώνα ο κ  Καραϊωσίφ Α.  με βοηθούς τους κ. Μπακάλη Θ. και Παυλίδη Θ.