Δευτέρα, 11 Απριλίου 2016

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ - ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Με ήττα ολοκλήρωσε την αγωνιστική περίοδο η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα, από την αντίστοιχη ομάδα της Ακαδημίας Μακροχωρίου, στο γήπεδο της Μακροχωρίου, το απόγευμα της Κυριακής 10/4/2016, για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας, με τελικό σκορ 3 – 1.
Η ομάδα του Αγροτικού Αστέρα παρατάχθηκε με τους «πιτσιρικάδες» που διαθέτει και μόλις στο 2' με καλή επιθετική ενεργεία των επιθετικών η μπάλα κατέληξε στον Αντωνιάδη, αλλά πριν πλασάρει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων υποδέχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στη συνέχεια ο αγώνας περιορίστηκε στο χώρο του κέντρου με πολλές μονομαχίες και στο 27' προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με κεφαλιά του Τσακαλίδη στο δεύτερο δοκάρι, μετά από γέμισμα προς την περιοχή του Αστέρα.
Στην επόμενη φάση κέρδισε πέναλτι η ομάδα του Αστέρα, σε μαρκάρισμα του Αλεξανδρή μέσα  στην περιοχή και στο 31’ εκτέλεσε εύστοχα ο Κουβατσίδης ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.
Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 34' με σουτ Σιδηρόπουλου Α., από πλάγια θέση, αλλά  η μπάλα πέρασε άουτ.
Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 40' όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κούχια, από τον Εμμανουηλίδη και το εκτέλεσε εύστοχα ο Τσακαλίδης κάνοντας το 2 – 1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα βγήκε μπροστά για την ισοφάρισηκαι στο 57' το δυνατό σουτ του Ζέρβα, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
Πολύ καλη φάση για τους γηπεδούχους στο 62' με ψηλοκρεμαστό σουτ του Παπά σε κενή εστία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Αυτό που δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 69' τριπλασιάζοντας τα τέρματα τους με σουτ του Κικίδη, από πλάγια θέση, που έφυγε μόνος του σε αντεπίθεση.
Η ομάδα του Αστέρα πίεζε συνεχώς για κάτι καλύτερο και στο 70' στο πλασέ του Αλεξανδρή που ήταν αφύλακτος, μέσα στην  περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιδηρόπουλου Αλ..
Στο 81' πέτυχε γκολ η ομάδα του Αστέρα  με δυνατό σουτ του Λασκάρογλου, μέσα από την περιοχή, αλλά υποδέχθηκε σε θέση οφσάιντ.  Ενώ στο επόμενο λεπτό απείλησε ο Κουβατσίδης με δυνατό ευθύβολο σουτ, από το ύψος της περιοχής,  αλλά μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
Πολύ καλός αγώνας για τις δυο ομάδες ενώ είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν κυρίως τους «πιτσιρικάδες» που διαθέτουν.
Η απόδοση της ομάδας του Αστέρα ήταν καλή και αν πρόσεχε καλύτερα την άμυνα της θα είχε πάρει θετικό αποτέλεσμα.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ  (Γιώργος Απόσογλου): Σιδηρόπουλος Αλ. Μανιόπουλος Γ., Τσακαλίδης, Ασλανίδης, Παπάς, Μανιόπουλος Α., Παπακωνσταντίνου (52' Καρατζάς), Σιδηροπουλος Α. , Βλαχάβας (65' Καπνάς), Κούχια, Κικίδης (80' Παπαδόπουλος Κ.).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μάριος Κατικαρίδης): Μαυρίδης, Κουβατσίδης, Λασκάρογλου, Εμμανουηλίδης, Ζέρβας, Σερασκιέρης, Ρηγόπουλος, Αντωνιάδης (46' Κοντογιάννης),  Παρασκευαϊδης (73' Τσιλώνης), Χατζηνικολάου, Αλεξανδρής.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Γιάντσης Κ. με βοηθούς τους κ. Γαβρά Γ. και Χαραλαμπίδη Κ.