Κυριακή, 4 Σεπτεμβρίου 2016

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΗΜΑΘΙΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ

Αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Ημαθίας η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας, που βρέθηκε αντιμέτωπη με την ομάδα του Αχιλλέα Νάουσας στο γήπεδο των Παλατιτσίων, το πρωί  της Κυριακής 04/9/2016, με τελικό σκορ 0 – 4.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα μπήκε δυνατά και στο 1' ο Λασκάρογλου είχε την ευκαιρία και δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά  η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 5' εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι γύρισμα της μπάλας μέσα την περιοχή με αποδέκτη τον Τζιώνα αλλά στο σουτ που δοκίμασε η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
Καλή ευκαιρία για να προηγηθεί ο Αστέρας στο 10' όταν έφυγε μόνος στην επίθεση ο Αντωνιάδης αλλά στο σουτ που δοκίμασε, μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Μπουμπουλέντρας.
Παιχνίδι κέντρου με πολλές μονομαχίες με τις δυο ομάδες θα προσπαθούν να βρουν λύσεις στην αντίπαλη περιοχή και στο 32' προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με το Τζιώνα που δοκίμασε μακρινό σουτ μεταξύ κέντρου και περιοχής αλλά με την τροχιά που πήρε η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μαυρίδη.
Το απρόσμενο τέρμα πάγωσε τους γηπεδούχους και στο 39' δέχτηκαν δεύτερο τέρμα με πλασέ του Γιάτσου που βρέθηκε αφύλακτος στη μικρή περιοχή. Ο ίδιος παίκτης στο 44' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζιώνας που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 3, που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας παρουσιάστηκε πιο αποφασιστικός και στο 51' πολύ καλή επιθετική ενέργεια με το Χειμωνίδη να γεμίζει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων με αποδέκτη τον Αντωνιάδη, που έφυγε μόνος από πλάγια θέση μπήκε στην περιοχή και στο σουτ που δοκίμασε απέκρουσε σωτηρία σε κόρνερ ο Μπουμπουλέντρας.
Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 57', βγήκαν οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση με τον Μπράτση να βγάζει παράλληλη σέντρα προς την περιοχή του Αστέρα, έγινε αποδέκτης της μπάλας ο Τσαρτσίου και στο πλασέ που δοκίμασε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαυρίδη, κάνοντας το 0 – 4, που ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Η απόδοση της ομάδας ήταν καλή, με καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά τα λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα στοίχισαν στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ  (Κώστας Μουρτζίλας): Μαυρίδης, Χειμωνίδης, Ντόβας, Εμμανουηλίδης (46' λτρ. Σερασκιέρης),  Χατζηνικολάου, Ζέρβας (75' λτρ. Χαρίσης), Παπαδόπουλος, Λασκάρογλου, Αντωνιάδης, Αλιμέτα, Γαλάνης (68' Χολέβας).

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δημήτριος Κοτζάμπασης): Μπουμπουλέντρας, Σαμαράς Δ., Βακαλίδης , Γκέτσος, Μαράντης, Μπράτσης, Σαμαράς Α., Στογιάνος Γ. (80' Στογιάνος Ρ.), Γιάτσος (71' Ρώσσιος), Τσαρτσίου, Τζιώνας (65' Ψαθάς).

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μαργαρίτης  Μ. με βοηθούς τους Τράντο Α. και Μπακάλη Θ.